Haber

Adalet Bakanlığı’ndan Yeni Sistem: Avukat Olmak İçin Artık Hukuk Okumak Yeterli Olmayacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yeni sistemi açıkladı. Yeni sisteme göre hukuk fakültesini bitirmek artık avukat olmak için yeterli olmayacak.

Detaylar aşağıda ??

Erzurum’da üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye’nin hukuk eğitim sisteminin değerli bir dönüşüm sürecine gireceğini duyurdu.

Açıklanan bu yeni düzenlemeyle birlikte hukuk mesleğine adım atmak için hukuk fakültesi diploması tek başına yeterli olmayacak.

Bakan Tunç, yaptığı açıklamalarda ülkemizde hukuk fakültesi ve mezun sayısının fazla olduğuna dikkat çekerek, bu durumun hukuk eğitiminin güçlendirilmesi için bir fırsat olduğunu ifade etti.

Bakan Tunç, açıklamalarına şu cümlelerle devam etti:

Kotalara sınırlama getirildi, şu anda 125 bin. Bunu 100 bine düşürmek için çalışıyoruz. Hukuk fakültesinden mezun olanlar artık hukuk stajına başlamayacak, hakim veya savcılık sınavına hemen giremeyecek. Öncelikle hukuk mesleğine giriş sınavını geçecekler. Ayrıca hakim ve savcıların adaylığını kaldırarak hakim ve savcı yardımcılığı sistemini getirdik. Adaylığı iki yıl, milletvekilliği ise üç yıl sürdü. Bir yıl boyunca adalet akademisinde deneyimli profesörler, uygulayıcılar, Yargıtay üyeleri, temyiz, birinci derece ve hakimlerden değerli ve güçlü bir eğitim alacaklar. Eğitim süresince çeşitli zamanlarda ara sınavlardan geçecekler, ardından iki yıl boyunca tecrübeli hakim ve savcıların yanında savcı yardımcısı olarak görev yapacaklar.

Özetle avukat olmak isteyen öğrencilerin sadece hukuk fakültesinden mezun olmaları gerekmeyecek, aynı zamanda okuldan mezun olduktan sonra mesleğe giriş sınavını da geçmeleri gerekecek.

Yeni sistem hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

cardak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu